Uzyskanie kredytowania jest często jedynym rozwiązaniem dla firm, które chcą się rozwijać lub wyjść na prostą ze złej sytuacji finansowej. Niestety, często na przeszkodzie stoi BIK.

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej, to instytucja, która zajmuje się śledzeniem historii kredytowych. Można tam znaleźć informacje o każdej jednej pożyczce bankowej, która została udzielona, ale również opóźnienia w spłatach i wszystkie problemy, które wystąpiły przy obsłudze kredytów.

Banki są zobowiązane do sprawdzania historii w BIK za każdym razem, gdy klient stara się o nowy kredyt. Wystąpienie paru kilkudniowych opóźnień w spłatach nie powinno spowodować negatywnej decyzji, acz trzeba być świadomym, że kwota kredytu może być niższa, niż ta wnioskowana. Jeśli jednak w historii wystąpi wiele negatywów, bank odrzuci wniosek o kredyt, zwłaszcza, jeśli firma jest młoda i nie posiada żadnego zabezpieczenia, jak chociażby hipoteka. Pozostaje zwrócić się do innych instytucji finansowych, tzw. parabanków – więcej na ten temat na stronie mpozyczkipozabankowe.pl.

Wiele firm udzielających pożyczek chwali się, że nie sprawdza swoich klientów w BIK. Nie zawsze jest to prawdą. Parabanki nie muszą również informować o przyczynie odrzucenia wniosku o pożyczkę, często więc firma nawet nie dowie się, że przyczyną negatywnej decyzji była właśnie zła historia kredytowa. Są to jednak instytucje, które pójdą na większe ustępstwa, niż normalne banki. Alternatywą mogą być również kredyty długoterminowe bez zaświadczeń, które dzięki długiemu terminowe spłaty na raty, są o wiele bardziej dostępne (ale niestety droższe).

Bierze się pod uwagę bardzo wiele czynników – od długości trwania działalności, przez wiek i status właściciela, po nawet dzień miesiąca, w którym firma stara się o pożyczkę. Nazywa się to tzw. scoringiem. Zmiennych, które są brane pod uwagę jest kilkadziesiąt, stąd i bardzo szczegółowy wywiad prowadzony przez pracownika parabanku.

Choć zalet współpracy z takimi instytucjami finansowymi jest wiele – jak chociażby szybkość udzielenia pożyczki chwilówki online, czy większa szansa na jej otrzymanie, trzeba być świadomym, że pieniądze są pożyczane na o wiele wyższy procent, który może sięgać nawet i dziesięciokrotności pożyczonej kwoty w skali roku. Sama kwota również będzie o wiele niższa niż w przypadku kredytu bankowego.

Stąd nie powinno się korzystać z usług parabanków, jeśli firma posiada złą sytuację finansową. W pierwszym momencie gwałtowny zastrzyk gotówki może wydawać się dużą pomocą, ale późniejsza spłata wraz z odsetkami pogrąży firmę jeszcze bardziej.