Porzucenie pracy na etacie na rzecz własnej działalności gospodarczej to marzenie wielu osób. Podjęcie takiej ryzykownej decyzji nie jest łatwe. Tym, co zwykle zachęca do podejmowania własnej działalności gospodarczej jest potrzeba niezależności i chęć osiągania wyższych dochodów. Z pracy na etacie odchodzą zazwyczaj osoby, które czują się niedoceniane i źle traktowane.

Własna firma może przynieść wiele korzyści. Najważniejsze są zwykle pieniądze. Przy własnym biznesie to my sami decydujemy jak dużo chcemy pracować i mamy też istotny wpływ na wysokość swoich zarobków. Działając samodzielnie można spełniać swoje marzenia i realizować się w dziedzinach, które nas szczególnie interesują. Samodzielnie także dobieramy sobie współpracowników, co bardzo korzystnie wpływa na komfort pracy. Od samego początku pracujemy także na swoją markę, co po latach może stać się nie tylko źródłem zysków, ale także i prawdziwej satysfakcji. Prowadząc własną firmę nie musimy pytać nikogo o zgodę na wyście czy wyjazd na urlop, choć i tutaj są pewne ograniczenia, głównie ze strony klientów.

  • Wykorzystaj promocje bankowe i nie przepłacaj – wejdź na Profiters.pl

Własna firma to jednak także i wady. Praca na swoim oznacza wysoki poziom stresu i ogromne obciążenie czasowe. Właściciel małej firmy nierzadko musi pracować po 12 czy 14 godzin na dobę. Gdy pojawia się jakiś problem, często zostaje z nim zupełnie sam i musi go rozwiązań. Własny biznes to także konieczność podejmowania dużego ryzyka, bo nigdy nie wiadomo, kiedy trafimy na nieuczciwego klienta albo nastąpi zmiana w przepisach, która sprawi, że dalsze działanie w danej branży będzie nieopłacalne.

Przed porzuceniem pracy na etacie każdy człowiek powinien, więc dobrze sobie wszystko przemyśleć. Prowadzenie własnej firmy nie jest dla każdego. To zajęcie dla osób przedsiębiorczych, samodzielnych i pracowitych. Sprawdź co na ten temat ma do powiedzenia autorka programu Time for Business: